www.eprace.edu.pl » problemy-wloch » Problemy gospodarcze Włoch » Turystyka

Turystyka

Włochy zalicza się do jednej z największych potęg turystycznych. Sektor ten zatrudnia średnio 2 mln. osób, a jego udział w tworzeniu PKB wynosi aż 12%1. Od 1990 do 2007 r. liczba turystów podwoiła się na całym świecie, w Italii wzrost był jednak słabszy. Udział tego kraju w światowym rynku natomiast spadł z 6,1% do 4,8 %2.

Włoski przemysł turystyczny przeżywa kryzys. Od 2001r. na Półwysep przyjeżdża mniej ludzi, szczególnie Niemców, stanowiących do tej pory 1/3 zwiedzających. W niektórych miejscach odnotowano nawet 25-procentowy spadek wypoczywających. Zmniejszyła się także długość pobytów z 12 do 8-10 dni3.

Spadek turystyki idzie w parze z rankingiem najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. W 2007 r. przyniósł on dla Włoch zdecydowanie rozczarowujący wynik. Najczęściej odwiedzane włoskie muzeum - Galeria degli Uffizi znalazło się jedynie na 21. pozycji, ze spadkiem obecności turystów równej 3,85% zaledwie w jeden rok. W 2008r. liczba turystów przyjeżdżających do Pompei zmniejszyła się o 23% w porównaniu do roku poprzedniego, a Herculaneum 13,6%. Pałac Caserta natomiast odnotował 23-procentowy spadek zwiedzających. W jeden rok liczba turystów w Castel Sant'Angelo w Rzymie zmalała o 7%. Jeśli chodzi o rezerwację hoteli, również odnotowuje się tendencję spadkową. W 2008r. Ilość zakwaterowań zmniejszyła się o 12,6% w Wenecji, 4,3% we Florencji i 10,2% w Neapolu1. Powodem takiego stanu rzeczy są ogromne ceny usług. Turyści preferują mniej kosztowne wyjazdy do Chorwacji czy Tunezji.

W związku z pojawieniem się tanich linii, regularni przewoźnicy z całego świata nie mogą sprostać konkurencji. Od jakiegoś czasu także Włochy borykają się z problemem bankructwa firmy lotniczej Alitalia. Pomimo tego, że proces prywatyzacji powoli dobiega końca, jest on bardzo skomplikowany i wymaga czasu. Jak na razie główny zarządca - Roberto Colanino oświadczył, że korporacja zatrudni 12500 z 20000 dotychczasowych pracowników Alitali. Liczba samolotów także ma się zmniejszyć ze 173. do 148.2. Pracownicy nie są zadowoleni z takiego rozwoju sytuacji. Już po sześciu dniach od powstania nowego przedsiębiorstwa załoga rozpoczęła czterogodzinny protest na lotnisku Fiumicino w Rzymie. Część zespołu zapowiedziała już następne strajki. Będą one przejawem niezadowolenia pracowników z istniejącej sytuacji t.j. zwalniania oraz wysyłania zatrudnionych na przymusowy urlop, zamykania coraz to nowych biur Alitalii w różnych krajach. Ponadto pracujący chcą mieć pewność, że przeprowadzany proces prywatyzacji odbędzie się zgodnie z planem3. Z powodu wielu odwołanych lotów, redukcji połączeń, pasażerowie stracili zaufanie do Alitalii. Firmę tą czeka więc ciężkie zadanie aby poprawić swoją pozycję na rynku przewozów pasażerskich4.

Problemy gospodarcze są obrazem, a jednocześnie swego rodzaju systemem połączonym z problemami społecznymi we Włoszech. Występowanie bezrobocia wiąże się ze spadkiem turystycznym i handlowym. Niewłaściwe wykorzystywanie energii pogłębia skalę wydatków przeciętnego mieszkańca. Korupcja oraz kryzys w bankowości natomiast zwiększają niechęć obywateli do instytucji rządowych.komentarze

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.