www.eprace.edu.pl » problemy-wloch » Problemy społeczne współczesnych Włoch » Korupcja

Korupcja

Korupcja należy do zjawisk niezwykle złożonych i wielopostaciowych. W znaczeniu klasycznym oznacza „przyjmowanie lub żądanie przez urzędnika instytucji państwowej lub samorządowej korzyści majątkowej, bądź też osobistej, w zamian za wykonanie czynności służbowej lub naruszenie prawa”1. We Włoszech zjawisko to obecne jest niemalże na każdym szczeblu – politycznym, gospodarczym, administracyjnym. Istnieje także skuteczny sektor społeczny, w którym występuje wrażliwość ludzka na oszustwa, zasady etyki i skandale. Zjawisko korupcji jest bardzo powszechne. Jak podsumowała włoska gazeta „Corriere Della Sera” - „Korupcja we Włoszech jest jak woda, która wciąż znajduje nowe drogi i nie zatrzymuje się". Niestety rząd nie dostrzega tego problemu i nie robi praktycznie nic, aby zaradzić wszechobecnym oszustwom. Nie zdaje sobie najprawdopodobniej sprawy z tego, iż państwo skorumpowane postrzegane jest jako obce, a obywatele nie czują się w nim bezpiecznie.

Łatwy pieniądz, oferowany w ramach łapówki to pokusa. Trudno oprzeć się perspektywie osobistego zysku, przynależności do rodziny, klanu, korporacji zawodowej, a nawet osiągnięciu władzy bez posiadania odpowiednich kompetencji. Według danych Transparency International, Włochy są jednym z najbardziej skorumpowanych krajów. Według statystyk w 2008 r. wydano aż 561 wyroków dotyczących łapownictwa2.

Korupcja we Włoszech jest wszechobecna, obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia. Najbardziej skorumpowane w tym kraju są zawody, sektory typu: utylizacja śmieci, służba zdrowia i piłka nożna. Jedną z największych afer korupcyjnych ostatnich lat jest tzw. kryzys śmieciowy w Kampanii. Najwyższa Izba Kontroli zażądała 45 mln. euro kary od osób za niego odpowiedzialnych. Państwo od dłuższego czasu próbuje rozwiązać ten kryzys. W tym celu wyznaczono 10 wysypisk, na które miały być wywiezione tony odpadów z Neapolu i okolic. Jednak zaraz po tym, gdy prezydent Giorgio Napolitano podpisał stosowny dekret, wybuchły zamieszki. Mieszkańcy bowiem nie zgadzają się na to, aby śmietniska znajdowały się w ich sąsiedztwie. Kolejną znaną aferą korupcyjną ostatnich lat jest skandal we włoskiej ekstraklasie piłkarskiej. Dziesięć klubów podejrzanych było o handel punktami. Dyrektor Juventusu Luciano Moggi posądzony został o kontakty z szefem specjalnej komisji sędziowskiej Związku Piłki Nożnej Pierem Luigim Pairetto w sprawie doboru przychylnych klubowi sędziów. Afera zakończyła się oczywiście degradacją lidera wśród włoskich klubów piłki nożnej oraz dymisją prawie całego zarządu klubu1.

Bezrobocie, ubóstwo, nielegalna imigracja, korupcja są problemami, z którymi władze Włoch nie radzą sobie w sposób konkretny i widoczny.komentarze

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.